News

KenMac Shield Team

GDCA selectors have named the team to play Maryborough in the second round of the Central Highlands KenMac Shield to be played at Malmsbury on Sunday Read more

Michael Allen named in Australian Country Team

Riddell Cricket Club Captain/Coach, Michael Allen has been named in the men’s Australian Country X11 following the 2017 Commonwealth Bank Australian Country Read more

Busy Time for Rep Cricket

The first three weeks of the new year will see GDCA teams competing across various inter-association competitions. The Under 12's, 13's, 14's and 15's Read more

2017 Bendigo Country Week Squad

GDCA selectors have named the 13 man squad for this year's Bendigo Country Week to be played from 16 - 20 January 2017. Congratulations to the following Read more

KenMac Shield Match Cancelled

The KenMac Shield match against Maryborough on Sunday 11th December has been cancelled due to Maryborough being unable to field a team. Read more

GDCA Competitions
Show:
Select Grade:
select
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM
Under 17 8 18 Feb 17
25 Feb 17
Sunbury
   v  
Bacchus Marsh Blue
Under 17 8 18 Feb 17
25 Feb 17
Gisborne White
   v  
Riddell
Under 17 8 18 Feb 17
25 Feb 17
Rupertswood
   v  
Gisborne Red
Under 17 8 18 Feb 17
25 Feb 17
Bacchus Marsh Gold
   v  
East Sunbury
Under 17 8 18 Feb 17
25 Feb 17
Diggers Rest Bulla
   v  
Woodend
Under 15 North 8 18 Feb 17
25 Feb 17
Romsey
   v  
Wallan
Under 15 North 8 18 Feb 17
25 Feb 17
Woodend
   v  
Kyneton
Under 15 North 8 18 Feb 17
25 Feb 17
Riddell
   v  
Gisborne Blue
Under 15 North 8 18 Feb 17
25 Feb 17
Macedon
   v  
Lancefield
Under 15 South 8 18 Feb 17
25 Feb 17
East Sunbury
   v  
Sunbury
Under 15 South 8 18 Feb 17
25 Feb 17
Gisborne White
   v  
Sunbury United Yellow
Under 15 South 8 18 Feb 17
25 Feb 17
Sunbury United Black
   v  
Gisborne Red
Under 15 South 8 18 Feb 17
25 Feb 17
Rupertswood Gold
   v  
Diggers Rest Bulla
Under 13 A Division 7 18 Feb 17
25 Feb 17
Macedon
   v  
Gisborne Red
Under 13 A Division 7 18 Feb 17
25 Feb 17
Rupertswood
   v  
Bacchus Marsh
select
RankNameRunsGradeRound
1 Beau Valka124McIntyre Cup (First Grade)6
2 Michael D Allen118McIntyre Cup (First Grade)4
3 Warren Else116McIntyre Cup (First Grade)5
4 Beau Valka116McIntyre Cup (First Grade)10
5 Michael D Allen115McIntyre Cup (First Grade)1
6 Michael Nalesnyik104McIntyre Cup (First Grade)11
7 Matthew Burkett103McIntyre Cup (First Grade)5
8 Chris Burkett102McIntyre Cup (First Grade)5
9 Michael Treweek102McIntyre Cup (First Grade)5
10 Steven Fogarty99McIntyre Cup (First Grade)5
select

Facebook